Od našej návštevy USA ubehli takmer štyri mesiace a ja som sa stále nedokázala dokopať k napísaniu článku o tomto našom roadtripe. Je toho toľko, čo by som vám chcela napísať, až neviem ako začať. To je vždy najťažšie, nájsť tie prvé slová, urobiť celému článku zrozumiteľný úvod, aby ste mali chuť vôbec čítať ďalej.
Začnem tým, prečo sme sa vlastne rozhodli ísť do USA. Toto rozhodnutie padlo vzhľadom na moje nostalgické spomienky na dve letá, ktoré som v USA strávila na Work and Travel pobyte. Bola som mladá, naivná a dovtedy som vôbec necestovala, iba som o tom celé dni snívala. Z Ameriky som prišla bohatšia o tisíce skvelých zážitkov, spoznala som kopec úžasných, ale aj bizarných ľudí, dokázala som viackrát vyjsť z komfortnej zóny (aj keď vtedy som nevedela, že nejaký takýto pojem existuje:D), naučila som sa spoľahnúť iba sama na seba a precestovali sme s kamoškou celkom pekný kus USA.
Už viackrát som Lukyho slovne lámala, či by sme si tento trip nezopakovali aj spolu. Reku, mohli by sme to poňať voľnejšie, neriešiť presný itinerár, nebookovať ubytovania, ale prenajať si camper van a spontánne brázdiť americké diaľnice. A akosi to vypálilo tak, že na jar 2018 nastal ten správny čas. Kúpili sme letenky Viedeň- NYC a NYC – Las Vegas, cez stránku escapecampervan.com sme si rezervovali na dva týždne náš mini domček na kolesách a nevedeli sme sa dočkať dovolenky.
Naša predstava bola, že auto vyzdvihneme v Nevade a navštívime národné parky v tomto štáte, možno ešte v Arizone, Utahu. Californiu sme vôbec neplánovali, no keďže sme nahodili našu klasickú cestovateľskú vrtuľu, podarilo sa nám stráviť pár dní aj v tomto štáte.
Omáčky na úvod už bolo dosť. Poďme k praktickejším info, ktoré vás celkom iste budú zaujímať, a preto ste si začali čítať tento článok, no nie?
Prenájom campervanu
Ako na to, ak sa chcete tiež vydať na americký roadtrip s campervanom? Náš krásny pomaľovaný Ventura van, model Dodge Caravan s poetickým názvom Old Faithful, sme mali požičaný presne na 12 dní. Základná cena za požičanie tohto hippie vanu sa pohybuje od 70 eur na deň, plus treba prirátať pohonné hmoty, poistenie a tiež platíte, ak prekročíte limit 200 míl denne. Čo sme my samozrejme prekročili 😀 Dokopy sme za tento náš čas nabehali nejakých 5000 km. Možno sa to bude zdať niekomu veľa, možno niekomu akurát, no cestovanie po USA je niečo úplne iné ako u nás. Široké, nekonečné cesty sa tu brázdia akosi ľahšie a tak sme relatívne bez problémov a bez únavy dávali niektoré dni aj stovky kilometrov. V USA je celkom veľa spoločností, ktoré prenajímajú campovacie vany alebo rovno RV karavany, ktoré poskytujú ešte väčší komfort. Avšak manipulácia a presuny s takýmto karavaniskom sú oveľa komplikovanejšie, takže v našom prípade pripadali do úvahy iba campervans.
Campovanie
V USA je to s campovaním veľmi zaujímavé, pretože prespať môžete takmer kdekoľvek. Zdôrazňujem slovíčko takmer ak ste niekedy takýto roadtrip absolvovali, určite viete, čo mám na mysli.
Samozrejme odporúčam zostávať v označených kempoch naozaj ich v USA nájdete na každom kroku. No počas turistickej sezóny sa vám veľmi ľahko môže stať, že vo vami vybranom kempe nenájdete večer voľný spot. Ak sa rozhodnete parkovať so svojím vanom mimo kempu, sledujte si na parkoviskách značky zákazu kempovania a prespávania, taktiež by ste nemali prespávať v národných parkoch, na okrajoch cesty, na súkromných pozemkoch, to je asi jasné každému? V USA funguje tzv. „dispersed camping“, teda campovanie na verejných priestranstvách legálne a zadarmo. Najčastejšie nájdete takéto plochy v národných lesoch a v niektorých menších parkoch. Viac si o tom môžete prečítať napr. aj na stránke Escape Campervans, odkiaľ aj ja ťahám tieto múdrosti?
Vstup do národných parkov
Ak plánujete navštíviť viac ako 3 národné parky, určite odporúčam zaobstarať si ročný National ParksPass. Stojí 80 dolárov na auto (nie na osobu), platí takmer všade. Myslím, že sme sa s ním nedostali jedine do Dead Horse Point a Valley of Fire, čo nie sú národné, ale state parks. Inak vás jednotlivé vstupy do tých hlavných národných parkov vyjdú okolo 30 dolárov. My sme urobili hlúposť, že sme si na začiarku tento Pass nekúpili. Avšak odkladali sme si bločky a keď sme dorazili už asi do 7ho parku, jeden milý park ranger nás upozornil, že preplácame a vymenil nám bločky za annual pass a vrátil nám cenový rozdiel, ktorý sme preplatili kúpou jednotlivých vstupov do národných parkov.
Itinerár
No a tu je náš presný zoznam miest, ktoré sme zvládli navštíviť za túto krátku dobu a plán cesty vznikal spontánne za pochodu/za jazdy :D. Budem rada, ak sa pri svojej ceste po USA inšpirujete našimi túlavými topánkami (aneb skôr túlavými pneumatikami:D), no ak chcete zvoliť trošku voľnejšie tempo a prejsť rovnakú alebo podobnú trasu, odporúčam prenajať si campervan aspoň na 15-16 dní. My sme si náš campervan vyzdvihli aj vrátili v Las Vegas, v Nevade.
Vytvorila som mapu, kde som pridala všetky hlavné spoty, ktoré sme stihli navštíviť. V každom národnom parku sme sa zdržali iba jeden deň (alebo len 1/2 dňa), čo nám väčšinou aj stačilo, pretože sme vždy pozreli najzaujímavejšie spoty, urobili pár krátkych hikeov alebo prešli nejaký menej náročný trail (rozumej menej ako 4 hodiny round trip) a išli rezkým krokom ďalej.
Jedlo tentokrát nehralo hlavnú úlohu
Tému jedlo vezmem na záver iba v skratke, pretože naozaj sme nestíhali gúgliť a vyhľadávať nejaké fajn foodie spoty a reštaurácie. Snacky sme si nakúpili na čerpacích staniciach, či v supermarketoch. Náš campervan mal okrem „spálne“ aj zabudovanú kuchynku, takže raňajky aj kávičku sme si väčšinou pripravovali vlastné, občas aj obedy a inak sme riešili stravu formou rýchleho a nie vždy zdravého občerstvenia. Možno ste čakali, že u foodblogerky nájdete v tomto článku aj takúto podkategóriu. Žiaľ musím vás sklamať. Ale aspoň vám dám tip na najlepšie tacos v Kalifornii. Cestou do Monterey sme sa zastavili v malom, krásnom mestečku San Miguel a objavili sme malu reštauráciu Taco Mafia. Doteraz o tom obaja s Lukym básnime a ak sa niekedy vrátime do Cali, Taco Mafia tras sa! 😀
San Francisco je samozrejme známy raj pre foodies a kávičkárov, v okolí Fishermans wharf sa určite vždy dobre najete.
No a zase vo Venice Beach odporúčam skvelú zmrzlináreň Salt & Straw. Rady sú tu síce dlhšie ako u nás v Arthurovi, či Kounovi, ale keď už sa ocitnete vo Venice, zbehnite na jeden kopček bazalkovej, levanduľovej, či olivovej zmrzky . Tie najbizarnejšie príchute chutili prekvapivo dobre!
A dajte mi vedieť, či sa vám článok páčil, či bol pre vás užitočný a ak vás ešte niečo o našej ceste po západe USA zaujíma, poteším sa, ak mi napíšete mail, či DM na Instagrame:)
Vaša cestovateľka Maťa
Valley of Fire:
Zion:
Bryce Canyon:
Arches:
Canyonland:
Monument Valley:
Horseshoe Bend:
Antelope Canyon:
Route 66:
Santa Monica:
Venice Beach:
Bixby Bridge, Monterey a Big Sur:
San Francisco:
Yosemite national park:
Miška says
Bože, normálne mi vyhŕkli slzy pri prezeraní fotiek. Takto pred 2 rokmi som sa akurát chystala na veľmi podobný road trip. Bol to jeden z mojich najlepších zážitkov! Nikdy by som nebola povedala, že USA môžu byť také prenádherné a úžasné. Určite mám v pláne si to ešte minimálne raz zopakovať a tentokrát pridám pár spotov,, ktoré si navštívila, no ja ešte nie (Yosemite a Valley of Fire). Do Antalope a Monument valley vám platil pass? Pretože nám nie, keďže parky sú indiánskymi rezerváciami.
Eva says
Pacil az tak ze buduci rok tam chcem ist aj ja
Ela says
velmi dobry clanok, na taky roadtrip by som niekedy chcela ist. vdaka za tipy, snad sa raz zidu 🙂 a fotky su nadherne!
Miša says
Fuuu, to sú aké fotky?! Paráda, nemám slov…
Patricia says
Vyzerá to úžasne, krásna inšpirácia 🙂
Katarína Halamová says
Ja nemám slov, úžasné fotky. Mám veľmi rada Ameriku, cítim sa tam fantasticky, pookrejem na duši,
myslím si že vždy viac vyspejem. Zo zážitkov ešte dlho potom žijem. Aj Florida, Louisiana, obidve Caroliny
sú nádherné.Veľmi si želám sa tam vracať.. Tieto fotky mi pomohli spoznať iné nádherné miesta v USA.