S Lukym sme veľkí milovníci ázijskej kuchyne a všetkých možných ázijských pokrmov. Radi si pripomíname ázijské chute aj u nás doma. V tradičnej, či upravenej podobe sa u nás často pripravujú rôzne exotické jedlá, ale azda najčastejšie je to práve na suroviny náročnejšie, avšak veľmi jednoduché kari. Naučila som sa pripravovať rôzne druhy thajského kari. Červené, žlté a najnovšie som sa rozhodla vyskúšať aj zelené kari. Farba kari je vlastne odvodená od kari pasty, ktorú pri príprave tohto jedla použijete a je základom celého jedla. Červená kari pasta by mala byť tá najpálivejšia, žltá kari pasta (žltá vďaka kurkume) stredne pálivá. No a zelená kari pasta by mala byť teda najmenej pálivá, no my si vždy dávame pozor a ja som dosť šetrila aj s touto pastou 😀 Zelená kari pasta obsahuje čerstvé zelené chilli papričky, ďalej šalotky, zázvor, cesnak, limetkové listy, citrónovú trávu, koreň galangal, koriander a ešte pár ďalších ingrediencií. Píšem to tu preto, lebo naozaj nie je komplikované pripraviť si ju aj doma. Avšak pre rýchlosť prípravy odporúčam zájsť do najbližších ázijských potravín alebo ju dostanete aj vo väčších supermarketoch, ak zablúdite do oddelenia s exotickými surovinami?
Do kari môžete pokojne pridať aj kuracie mäsko, no u mňa vždy vyhráva veggie verzoška s baklažánom, brokolicou, tofu a cícerom?
K tomuto „comfort food“ sa ako príloha hodí napr. aj hnedá ryža, tentokrát som použila SOSku s obilninami a quinoou. Kari sa výborne hodí práve na dlhé, tmavé a chladné večery, kedy človek potrebuje dobre zahriať aj zvnútra a nemáte chuť na žiadne komplikované trojchodové menu. Keď máte všetky suroviny dopredu nakrájané, v podstatne ich len postupne vhadzujete do hrnca, či do panvice a dusíte? Ostrú chuť zelenej kari pasty zjemníte kokosovým mliekom, ktoré môžete prípadne zriediť zeleninovým vývarom.
Kari je láska a verím, že ak ste ho ešte neskúšali doma pripravovať, určite si túto exotickú chuť zamilujete. Len ako vravím, na úvod opatrne s kari pastou? Dobrú chuť?
(tento recept vznikol v spolupráci s partnerom SOS QUINOA)
Ingrediencie na cca 4 až 6 porcií:
- 2 PL rastlinného oleja
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 ČL nastrúhaného zázvoru
- 1-2 PL zelenej kari pasty (viac len na vlastné riziko, podľa mňa je pasta dosť štipľavá:)
- 1 menší baklažán
- 300 ml kokosového mlieka
- 1-2 dl zeleninového vývaru
- 2 limetkové listy (kúpite v špecializovaných ázijských potravinách, no môžete aj vynechať)
- 180 g tofu
- 1 plechovka cíceru
- 1/2 menšej brokolice
- Soľ /garam masala korenie
- Čerstvý koriander/thajská bazalka (tiež môžete vynechať)
- 250 g hnedá SOS ryža
POSTUP
- Najprv si všetky suroviny pripravíme dopredu a nakrájame. Cibuľku najemno, taktiež cesnak, nakrájame zázvor. Tofu nakrájame na menšie kocky, aj baklažán a brokolicu rozdelíme na menšie ružičky.
- Hnedú ryžu dáme tiež variť. Trvá to približne 15-17 minút.
- Na panvici si rozohrejeme olej a pridáme cibuľku, restujeme asi 5 min. Potom pridáme aj zázvor a kari pastu.
- Ďalej pridáme nakrájaný baklažán a chvíľu ho porestujeme. Zalejeme kokosovým mliekom. Pridáme limetkové listy aj tofu. Dusíme asi 10 minút.
- Podlievame vývarom alebo môžeme pridať aj viac kokosového mlieka, ak máte radi krémovejšie kari.
- Pridáme aj cícer a ružičky brokolice. Jemne dosolíme, okoreníme. Ešte 5 minút povaríme.
- Nakoniec kari ešte dochutíme, môžeme pridať nasekaný koriander, thajskú bazalku podľa chuti.
- Podávame s uvarenou hnedou ryžou.
TIP: namiesto tofu si môžete zelené thajské kari pripraviť s kuracím mäskom? Namiesto baklažánu môžete tiež použiť cukinu.
Pridaj komentár