Na špargli mi najviac imponuje jednoduchosť prípravy a skvelá, svieža chuť. Lukáš sa minule poeticky vyjadril, že chuť a šťavnanosť tejto zeleniny dokonale vystihuje slovné spojenie „jar na tanieri“. Na Instagrame som písala, že kedysi dávno som mala k tejto zelenine úplne opačný postoj a nebudem klamať ak napíšem, že som ju priam nenávidela. Som celkom rada, že sa mi rokmi tieto chute zmenili a teraz si neviem predstaviť máj bez špargľových hodov. Musím sa ešte priznať, že tej bielej som stále neprišla na chuť a vždy kupujem zelenú. Aj keď vraj sa biela špargľa považuje za silné afrodiziakum, takže predsa by som jej mala dať niekedy šancu, čo poviete?
Ako píšem vyššie, baví ma predovšetkým jednoduchosť prípravy tejto zelenej lahôdky. Najčastejšie ju konzumujeme pečenú, obalenú v prosciutte a posypanú parmezánom. K tomu si uvaríme nové zemiačiky v šupke, ktoré následne opečiem na panvici s trochou masla a pridám čerstvý petržlen. Jednoduché a rýchle jedlo, ktoré by som mohla jesť každý druhý deň počas jarných mesiacov!
Poslednú dobu u nás fičia slané koláče na milión spôsobov, takže dalo sa predpokladať, že špargľa poputuje aj tam. Priznám sa, že v minulosti som nerada pripravovala kiš, pretože som viedla otvorený boj s krehkým cestom a väčšinou som tento boj aj prehrávala. No rokmi som si osvojila základný recept, naštudovala som si pár trikov ako pracovať s týmto druhom cesta a konečne som tento súboj začala vyhrávať:) Takže ak tiež stále bojujete, skúste tento osvedčený recept a určite sa vám krehké cesto podarí.
No ale naspäť ku kišu. V podstate je úplne jedno, čo do slaného koláčika pridáte. Základom je, že túto náplň vždy zalejem zmesou vyšľahaných vajíčok so smotanou. Čo sa týka náplne, ja rada kombinujem syr (napr. bryndzu, fetu alebo gorgonzolu, prípadne občas pridám aj parmezán) so zeleninou (teraz baby špenát a špargľa). No a teraz moja tajná obsesia…Do slaného koláča veľmi rada pridávam opečenú slaninku…Nie som veľký mäsožrút, ale keď ten kiš so slaninkou je takýýýýý dobrý:) No veď posúďte sami. Budem rada, keď vyskúšate môj recept, prípadne sa ním len inšpirujete a vytvoríte si vlastnú kombináciu chutí:)
Majte ešte krásny deň a dobrú chuť:)
Vaša Maťa
Ingrediencie:
- 190 g hladkej špaldovej múky
- štipka soli
- 90 g studeného masla
- 1 žĺtok
- 50 ml studenej vody
- 120 g špargľa
- 100 g syr feta (môžete vyskúšať aj bryndzu)
- 100 g baby špenátu
- 75 g slaninky
- 3 celé vajcia
- 200 ml smotany na šľahanie
- soľ/čierne korenie
POSTUP:
- Najprv si pripravíme krehké cesto. Zmiešame múku, soľ, na kúsky nakrájané maslo, žĺtok a pridávame postupne studenú vodu. Vypracujeme pevné cesto, pracujeme rýchlo, aby sa nám maslo úplne nerozpustilo, v ceste chceme mať kúsky masla. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a dáme na cca 30 min. do chladničky stuhnúť.
- Rúru vyhrejeme na 180 stupňov. Vyberieme cesto a medzi dvoma kusmi potravinovej fólie ho vyvaľkáme. Tenké, vyvaľkané cesto prenesieme do okrúhlej formy na pečenie, cesto má byť aj na bochoch formy. Pretŕčajúce cesto orežeme nožom.
- Teraz nasleduje proces slepého pečenia. Cesto popicháme vidličkou, prikryjeme papierom na pečenie a zaťažíme suchou fazuľou (asi hrsť fazule). Ja mám v jednej miske odloženú fazuľu, ktorú opakovane používam iba na toto „slepé pečenie“. Vložíme do rúry a pečieme cca 10 min. Potom fazuľu zosypeme, odstránime papier na pečenie a cesto ešte zapečieme na cca 5 min. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť.
- Medzitým si pripravíme náplň. Špargľu očistíme, odrežeme tvrdé konce, nakrájame na menšie kúsky a vložíme do vriacej vody. Povaríme cca 8 minút.
- Taktiež si nakrájame slaninku na drobné kúsky a na panvici ju opečieme.
- Na inej panvici zase sparíme špenátové listy.
- Vyšľaháme vajcia so smotanou, osolíme, okoreníme podľa chuti.
- Na cesto dáme opečenú slaninku, sparené špenátové listy, nadrobíme fetu. Pridáme aj uvarenú špargľu. Zalejeme vajíčkovo-smotanovou zmesou. Môžeme ešte trošku posoliť.
- Quiche dáme piecť do rúry na cca 25-30 minút, pri teplote 190 stupňov.
Pridaj komentár